POMOC! KONČÍ MI MATEŘSKÁ DOVOLENÁ- 10 RAD CO DĚLAT, A JAK ZVLÁDNOUT NÁVRAT DO PRÁCE

návrat do práce po mateřské dovolené

Blíží se Vám konec mateřské dovolené? Přemýšlíte o tom co bude dál po mateřské dovolené? Kdy a jak vlastně začít řešit návrat do práce? Jak se včas domluvit se zaměstnavatelem na nových pracovních podmínkách? Jak po mateřské vlastně zvládnout nástup zpět do práce? Co dělat, když práci nemáte?

Mám pro Vás 10 rad co dělat než Vám skončí mateřská,

a jak návrat po mateřské do práce bez problémů zvládnout.

 

MOJE ZKUŠENOST

Měla jsem v sobě naprostý zmatek, protože jsem vůbec nevěděla, jestli se do původní práce chci vrátit. Po pětileté mateřské jsem si připadla, že už nic neumím z mého oboru, že se budu všechno znovu učit,  že nebudu tak rychlá a pohotová jako dřív. Nedovedla jsem si vůbec představit, jak bych skloubila mou práci v advokátní kanceláři s dětmi a rodinou.

 

Napadaly mě rovněž myšlenky:

  • Co budu dělat, když mě nevezmou zpět do práce?
  • Jak a kde budu novou práci hledat?
  • Jak zvládnu pracovní pohovor?
  • Co je potřeba udělat a na jaké úřady je potřeba se nahlásit, když práci nenajdu

 

Měla jsem pocit, že po mateřské nic neumím a pro nikoho nebudu perspektivní. No zkrátka vytvářela jsem si sama překážky a problémy, které ještě nenastaly. Zbytečně jsem se stresovala něčím, co ještě ani není.

 

Že se cítíte podobně?

Máte také hlavu plnou obav, strachu a nejistoty co vás čeká?

Není potřeba mít strach milé maminky!

Mám pro vás řešení

 

10 KROKŮ JAK ZVLÁDNOUT PO MATEŘSKÉ DOVOLENÉ NÁVRAT DO PRÁCE

1. Začněte návrat do zaměstnání řešit včas

Jaká je vhodná doba začít řešit otázku návratu do zaměstnání je zcela individuální. Záleží na mnoha okolnostech. Zda se budete vracet do původního zaměstnání nebo budete hledat jiné. Možná si dokonce pohráváte s myšlenkou začít  na mateřské dovolené podnikatelskou dráhu a vytvořit něco, co by Vás v budoucnu živilo. Každá z variant má své plusy a mínusy. Je potřeba pro začátek vzít papír a tužku a sepsat si všechny možnosti.

 

 2. Základ je utříbit si priority

Než budete řešit co dál, nejprve si udělejte jasno v základních věcech.

a) kolik času můžete věnovat a jste ochotni věnovat zaměstnání

b) promyslete, jestli máte hlídání dětí v případě nemoci, přesčasů, služební cesty atd.

c) promluvte si s prarodiči o tom, zda jsou ochotni hlídat, jak často a zda vůbec.

 

Nepovažujte to za samozřejmost! Babička s dědou, i když jsou v důchodě, nejsou povinni vám hlídat! Promluvte si  proto zcela upřímně o tom, zda jsou ochotni hlídat a jak často. Později byste mohla být nemile překvapená, že vy hlídání považujete za automatické, ale vašim rodičům to nebude vyhovovat.

 

Chce to hned na začátku si vyjasnit pravidla tak, aby byly spokojené obě strany. Velmi dobře funguje, když si s nimi domluvíte určité dny a časy v týdnu a ty dodržujete a pokud možno neměníte. Aby si i prarodiče mohli plánovat svůj program. Nespoléhat dopředu, že budou hlídat každý den. Dlouhodobě to nelze očekávat a i děti by se časem nudily. Ideální je zkombinovat několik variant, pokud je to jen trochu možné.

 

3.Proberte svůj návrat do práce s partnerem i rodinou

 Návrat maminky zpět do zaměstnání je po několika letech nejen náročný pro samotnou mámu, ale i děti a partnera. Po celou dobu mateřské byl partner živitel rodiny. Byli jste všichni zvyklí na režim –  máma se stará o domácnost a děti, partner o příjem rodiny.

Nástupem do práce  je potřeba velmi důsledně probrat, jak si rozdělíte role. Kdo bude vyzvedávat děti, kdo bude s nimi dělat přípravu do školy, kdo je bude vozit do kroužků, kdo nakoupí, kdo bude vařit, jak budete zkrátka všichni společně plánovat čas.

Tento bod je jeden z nejdůležitějších, proto ho nepodceňujte! Později by docházelo ke zbytečným problémům a nedorozuměním. Pamatuji se, že ze začátku jsme měli problém se s manželem skloubit. Třeba jsme v jeden den nakoupili oba :-). Anebo naopak jsme spoléhali jeden na druhého a pro jistotu nenakoupili ani jeden 🙂 Možná to jsou maličkosti, ale právě tyto drobnosti je potřeba si vyjasnit.

Důsledně také proberte hlídání dětí. Kdy, kdo bude vyzvedávat, které dny mohou pohlídat babička s dědou. Aby se Vám nestalo to co mě, že dítě jsme zapomněli ve školce a oba odjeli pryč v domnění, že ho má vyzvedávat ten druhý.

Snažte se, pokud to jen trochu lze, o neměnnou  pravidelnost, abyste všichni měli rozdělené role a mohli plánovat čas i na své vlastní aktivity. Pokud se Vám tohle povede dodržet, předejdete zbytečným konfliktům.

 

4.Sepište si zkušenosti, schopnosti, praxi, znalosti

Zkrátka vše, co můžete svému budoucímu zaměstnavateli nabídnout. Sepište si kvalitní životopis. Pokud si netroufáte na to sama, oslovte odborníky, kteří vám poradí.  Dnes téměř každá firma, která přijímá nové zaměstnance, vyžaduje také motivační dopis. Je to zcela rozdílný dokument od životopisu a je potřeba v něm stručně a efektivně popsat, jakou hodnotu můžete zrovna Vy zaměstnavateli a firmě přinést. Pomoci s životopisem i motivačním dopisem Vám může například martinakolackova.cz, která pomáhá lidem, jak najít práci. Má v této oblasti velmi bohaté zkušenosti a může Vám předat hodnotné informace.

5.Nepřerušujte během mateřské dovolené kontakt

Mějte přehled, sledujte informace o bývalé firmě. Buďte v kontaktu se svými bývalými kolegy. Nabídněte zaměstnavateli, že i když budete na mateřské dovolené, ráda byste se zapojila do nějakého společného projektu. I  kdyby to měla být jen občasná pomoc. Nevýjdete ze cviku a neztratíte kontakt ani aktuální informace z pracovního prostředí.

 

6.Minimálně půl roku a nejlépe rok před koncem mateřské si udělejte definitivně jasno

Jasno o tom, zda nastoupíte zpět k bývalému zaměstnavateli nebo se poohlídněte po zaměstnání jinde. Zkontaktujte bývalého zaměstnavatele a domluvte si s ním osobní schůzku.

Nedoporučuji moc tuto záležitost řešit pouze přes telefon. Vždy je lepší tyto věci řešit osobně a napřímo. Telefon snese všechno a můžete zavolat zrovna i nevhod nebo šéfa zastihnete při pracovní schůzce či v časovém vypětí a budete odbyta se slovy, že nemá čas.

Určitě bude pro obě strany příjemné, když tuto záležitost budete řešit mimo pracovní dobu, někde v klidném a příjemném prostředí. Já jsem to vyřešila tak, že jsem bývalého šéfa pozvala na pracovní oběd.

Tam jsme si všechno vyjasnili, v klidu probrali, a i když jsem se do bývalé práce nevrátila, dodnes máme skvělé vztahy a dodnes se pravidelně vídáme a vzájemně si v hodně věcech můžeme vzájemně pomoci i v budoucnu.

Domluvte si dopředu konkrétní podmínky. Pokud Vám z počátku  zaměstnavatel umožní částečný úvazek, napište do smlouvy údaj, kdy nastoupíte na plný úvazek. V případě, že to nebude sepsáno ve smlouvě, může se stát, že vás zaměstnavatel nebude chtít později  na plný úvazek přijmout.

 

7.Hledejte nové zaměstnání včas

Pokud vám zaměstnavatel nevyjde vstříc nebo z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete nastoupit zpět do původního zaměstnání, nezpanikařte!

Pokud začnete s hledáním práce včas, nemusíte mít obavu, že práci nenajdete. Platí zde, ale jedno důležité pravidlo. Pokud jsem Vám radila, že během mateřské máte co nejvíce komunikovat s bývalým zaměstnavatelem, tak při hledání nové práce to platí dvojnásob.

Nestačí jen sledovat inzeráty na internetu. U hledání práce se vyžaduje aktivita. Buďte mezi lidmi, ptejte se v okolí, dívejte se na inzeráty v obchodech, v novinách, rozešlete životopisy do okolních firem. Snažte se chodit na pracovní pohovory, získáte tím vlastní zkušenost.

Zjistíte, co zaměstnavatelé vyžadují, na co se nejčastěji ptají, jaké pracovní nasazení očekávaní. Jen podle zažité praxe a zkušeností z těchto pohovorů, můžete zjistit nejen své vlastní hodnoty, které můžete předávat dál, ale také uvidíte, co zaměstnavatelé za Vaše znalosti, praxi, a zkušenosti jsou ochotni zaplatit a co na oplátku za tyto peníze vyžadují.

V inzerátech často zadávají ne úplně přesné informace. Skutečnost často bývá jiná. Vy tak sama můžete nejlépe vyhodnotit, zda by Vám nová práce vyhovovala nejen náplní, financemi, ale i lidsky.

Vztahům na pracovišti se nepřikládá moc velký význam, ale právě ty jsou základem proto, abyste byla spokojená. Takže čím víc pohovorů projdete, tím víc poznáte, co se od Vás očekává, a zda by Vám vyhovoval i přístup budoucího šéfa po lidské stránce.

 

8.Mateřská dovolená – ideální doba na změnu

Mateřská dovolená je ideální doba zjistit, co vlastně chcete, jak to chcete. Jaké jsou vaše priority. Co vás baví a hlavně k čemu už nejste ochotna se zpět vrátit.

Mnoho žen bere mateřství jako nový začátek a často kromě role matky, mění i obor nebo profesi své práce.

Není potřeba se bát. Po dlouhé době strávené u dětí, vás naopak nová práce, koníček, či rozjezd nového podnikání může bavit.

Pokud je maminka šikovná a bude chtít na sobě pracovat, naučí se plánovat sebe, rodinu, finance i čas, tak velmi efektivně může skloubit podnikání s rodinou i dětmi.

 

Často právě děti jsou tím nejsilnějším motivem,

proč se právě na mateřské o cokoliv pokusit.

 

9.Podnikání na mateřské dovolené

 

Přemýšlela jste o tom:

  • Jaké by to bylo mít své vlastní podnikání?
  • Jaké by to bylo, mít na práci právě tolik času kolik chcete?
  • Jaké by to bylo, mít na děti času kolik chcete a potřebujete?
  • Jaké by to bylo mít dovolenou, kdy chcete?
  • Jak byste se cítila mít financí právě tolik, kolik si přejete?

 

Zdá se vám to nereálné? Taky jsem si myslela, že mě se to netýká, ale i vy můžete vaši mateřskou proměnit v období, které se nebude točit jen kolem dětí, ale i kolem vaší seberealizace. Chce to jen sednout, nebát se najít odvahu, překonat strach a začít. Krok po kroku začít. Není důležité jak rychle, jak dokonale, ale zkrátka začít.

 

10.První kroky k začátku podnikání

 

Podrobné návody, jak tyto první kroky zvládnout, jak si s nimi poradit, najdete v mém e-booku

 

Jak najít odvahu a začít podnikat na mateřské dovolené.

 
 

hardcoverjacket_747x10769

CHCI O E-BOOKU VĚDĚT VÍC

 
Po přečtení tohoto ebooku získáte ucelený návod, jak si s těmito prvními kroky poradit, jaké je hodné podnikání pro maminku na mateřské dovolené a jaké naopak není a naučíte se jak krok za krokem mateřskou proměnit v  období naplněné nejen mateřskou a rodinou láskou, ale i tou podnikatelskou.
 
Těším se na Vás
Jana Vojtášková
PS: Pokud se Vám tento článek líbí, tak prosím o sdílení.
Určitě pomůže nejedné mamince se rozhodnout, co po mateřské dál. Děkuji 🙂
Jana Vojtášková
Jsem podnikatelkou srdcem i duší :-) Díky svým podnikatelským zkušenostem pomáhám maminkám na mateřské dovolené se v čemkoliv realizovat, tak aby je pracovní, maminkovský i partneský život naplňoval a byl v rovnováze.
Příběh jak se z ustrašené maminky na mateřské dovolené může stát maminka podnikatelka si přečtěte >>ZDE<<

Stáhněte si zdarma ebook PROČ SE REALIZOVAT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ a začněte realizovat své sny :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.