MATEŘSKÁ DOVOLENÁ – STRAŠÁK NEBO PŘÍLEŽITOST?

Je mateřská dovolená pro vás příležitostí nebo strašákem? Záleží z jakého úhlu pohledu se na mateřskou díváte.

Pokud maminka nastupuje na mateřskou dovolenou, začíná pro ni nová etapa života plná změn, na kterou zpravidla není připravená. Byla zvyklá chodit do práce mít příjem od zaměstnavatele nebo z podnikání, měla své koníčky, zájmy, přátelé, s kterými společně trávila volný čas, dovolené atd.

Narozením dítěte se vše mění. Denním zaměstnáním maminky se stává péče o dítě, domácnost a rodinu. Koníčky, zábava, dovolené, kolikrát i přátelé jdou stranou, protože dítě už nezapadá do všech společných akcí bezdětných přátel. Musí plánovat čas a ostatní aktivity tak, aby to vyhovovalo především dětem, rodině a ne přátelům.

Finanční podpora v mateřství a pak následně rodičovský příspěvek neodpovídá výši platu maminky. Často se pak potýká právě na mateřské s nedostatkem financí. Rodinný rozpočet jde rapidně dolů. Rodina musí ze svých standardů slevit. Není nic výjimečného, že právě mateřská dovolená je obdobím, kdy nejvíc párů řeší finanční i rodinnou krizi. Nejčastějším důvodem rozchodů jsou finanční a rodinné problémy s tím spojené.

Sama jsem před časem byla maminkou na mateřské dovolené a zamýšlela nad touto otázkou. Když jsem nastupovala na první mateřskou dovolenou, bylo mi už 30 let.  Na děti jsme s manželem dlouho čekali, a proto jsem si slíbila, že když už jsme se po 7 letech konečně dočkali, budu si období mateřské dovolené maximálně s dětmi užívat.

Uvědomovala jsem si, že mateřská dovolená je jediný čas, kdy se dětem můžu naplno věnovat a strávit s nimi nejvíce času. Bylo mi jasné, že s nástupem zpět do práce se situace změní.

Přibudou pracovní povinnosti, k tomu domácnost, škola, děti, kroužky a partnera budu vídat až večer. Samozřejmě mě napadaly otázky, jaký vztah si můžu vybudovat s dětmi i partnerem, když s nimi budu trávit minimum času.

Přestože jsem se na mateřskou moc těšila, měla jsem hodně obav. Mateřská dovolená byla pro mě z počátku velkým strašákem.

Byla jsem zvyklá na svůj příjem, který jsem odchodem ze zaměstnání ztratila. Byla jsem plně závislá jak materiálně tak finančně na manželovi.  Což mi upřímně vadilo. Měla jsem své koníčky, kterých jsem se musela na čas vzdát kvůli dětem i financím. Přátelé museli jít také na druhou kolej, protože veškeré aktivity jsem musela přizpůsobit dětem.

Trápily mě otázky:

  • Jestli mě po mateřské vezme zaměstnavatel zpět do práce
  • Jak budu na mateřské vycházet s financemi
  • Přemýšlela jsem o možnosti se na mateřské realizovat, ale nevěděla jsem v čem
  • Měla jsem strach se vůbec o něco pokusit, protože strach z neúspěchu a kritiky mě převálcoval na celé čáře
  • Chtěla jsem mít možnost po mateřské pracovat na zkrácený úvazek, ale kdo mi to umožní v dnešní době s dvěma dětmi
  • Měla jsem zkrátka obavy co se mnou a s dětmi po mateřské bude, jak budeme fungovat.
  • Měla jsem plnou hlavu touhy něco ve svém životě změnit, ale netušila jsem jak to udělat, kde začít. Navíc rodina mi vždy říkala: „přestaň žít ve snech“ stůj reálně na zemi.

Je zajímavé, jak období mateřské dovolené vnímá každá maminka jinak. Co jsem vypozorovala já během mateřské dovolené, tak se názory maminek hodně liší. A vlastně se vytvořily takové 2 pomyslné skupinky:

Ta první skupinka jsou maminky, které mateřskou vnímají jako skvělé období, které si naplno užívají a v podstatě neřeší a netrápí je, co bude po mateřské dovolené. Žijí přítomností, nezabývají se moc budoucností.

Většinou jsou to maminky, které před mateřskou přišly o práci a nemají se kam vrátit a 3 roky mateřské je pro ně dlouhá doba. Práci většinou řeší opravdu až těsně před koncem mateřské.

Ve druhé skupině jsou maminky, které mateřskou dovolenou nevnímají vůbec jako mateřskou dovolenou. Většinou jsou to maminky, které před mateřskou podnikaly nebo měly tak lukrativní zaměstnání, které jim nedovolovalo se dětem věnovat naplno.

Mateřskou dovolenou se pro ně nic nezměnilo. Narodilo se sice dítě, ale firma či zaměstnavatel nepočká. Takže do půl roku maximálně nastupují zpět do pracovního procesu. Dítě má chůvu a je o něj postaráno. Takové mamince sice funguje firma, je finančně zaopatřená, ale dítě jí odrůstá před očima a moc si ho neužije.

Tady si kladu otázku. Jaký vztah může mít dítě s mámou, když se vidí a komunikují minimálně?

Co je vlastně správně? Co je dobře? Která varianta je lepší? Všude slyšíme, že dítě potřebuje oba rodiče, ale položme si otázky:

  • Je v dnešní uspěchané době možnost se dětem věnovat, jak bychom si představovali?

  • Je možné dnes pracovat tak, abychom s nimi mohli strávit kolik chceme času a přitom do rodinného rozpočtu přinesli tolik peněz, kolik si představujeme?

Když jsem byla malá, často jsem slýchávala: „Nemůžeš mít všechno. Obojí nejde. Jedno nebo druhé“. Ale co vybrat? Zvláště pro ženy těžké rozhodnutí. Jestli kariéra nebo rodina.

Mnoho žen se právě mateřské dovolené obává, že vypadnou z pracovního nasazení a návrat bude těžký. Proto děti odkládají na pozdější věk. I já jsem to tak měla. Neustále jsem mateřství odkládala a pak jsme na děti čekali 7 let.

Trendem se dnes také stává mít pouze jedno dítě. Důvod? Finanční situace rodiny a málo času, protože pracovní příležitosti i pracovní doba rodičů je dnes někde úplně jinde než dříve.

Když už jsem měla to štěstí a dětí jsem se po letech dočkala, rozhodla jsem se, že mateřská dovolená bude pro mě rozcestníkem. Bylo to období, kdy jsem hodně bilancovala.

Přemýšlela jsem a ptala se sama sebe, zda toto období bude pro mě strašákem nebo příležitostí.  Rozhodla jsem se, že pro mě určitě příležitostí. Že se právě na mateřské dovolené pokusím o životní změnu, najdu sama sebe, začnu na sobě pracovat a najdu příležitost, ve které se budu realizovat.

Pokuste se i Vy změnit svůj život a žít ho podle svých představ a ne podle pravidel jiných. Mateřská dovolená, může být i pro Vás správnou dobou, kdy zrealizovat své sny.

Díky e-booku 3 ZÁSADNÍ DŮVODY,PROČ SE REALIZOVAT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ, se inspirujete a najdete řešení na všechny otázky, které Vás pravděpodobně na mateřské dovolené trápí.

Jana Vojtášková
Jsem podnikatelkou srdcem i duší :-) Díky svým podnikatelským zkušenostem pomáhám maminkám na mateřské dovolené se v čemkoliv realizovat, tak aby je pracovní, maminkovský i partneský život naplňoval a byl v rovnováze.
Příběh jak se z ustrašené maminky na mateřské dovolené může stát maminka podnikatelka si přečtěte >>ZDE<<

Stáhněte si zdarma ebook PROČ SE REALIZOVAT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ a začněte realizovat své sny :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.