JAK ZAČÍT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ PODNIKAT

ebook jak začít podnikat

Patříte mezi podnikavé a akční maminky na mateřské dovolené, které přemýšlí o svém vlastním podnikání? Hledáte příležitost, ve které byste se mohla realizovat?  Nebo máte už své podnikatelské plány a vize dávno vymyšlené, jen Vám chybí odvaha začít na mateřské podnikat?

Nejčastější obavy

Při nedávnem setkání s maminkami jsme si společně povídaly na téma podnikání na mateřské dovolené. Mile mě překvapilo, kolik z nich by se rády během mateřské postavily na vlastní nohy a pokusily se zrealizovat své vlastní podnikání. Často je však na začátku trápí otázky, jak vlastně začít podnikat na mateřské dovolené, jak to celé zvládnout při dětech a jak vlastně ten svůj nápad uvést do praxe a celý ho zrealizovat.

Moje zkušenost na mateřské dovolené s hledáním příležitosti k podnikání

Moje zkušenost byla stejná. Byla jsem maminkou na mateřské dovolené, která měla plnou hlavu podnikatelských plánů a vizí. Pořád jsem vymýšlela, co by v našem městě mohlo a nemohlo fungovat. Co tu ještě nikdo nemá nebo nedělá. Ve svých snech jsem otevírala kavárny, cukrárny, mateřská centra, chtěla jsem mít svůj vlastní obchůdek a zkrátka pořád jsem hledala v čem uspět. Hledala jsem ten „SUPER NÁPAD“, který bude zaručeně fungovat a bude úspěšný.

Dnes už vím, že podnikání není o tom, co ve Vašem městě je a není. Kdo už tento nápad zrealizoval a jestli už to někdo dělá nebo nedělá. To vůbec není důležité. Naopak konkurence je zdravá věc a pokud ji ve svém oboru budete mít, je to pro Vás výhoda. Protože budete na sobě neustále pracovat, budete se snažit o to,  jak vylepšit Váš produkt nebo jak zlepšit Vaši službu, tak aby si zákazník vybral právě Vás.

Správné zásady podnikání

Aby Vám podnikání  dobře fungovalo, je potřeba znát správné zásady podnikání.

 

 • Podnikání a úspěch  je především o Vás. O Vaší osobě. O tom jaká jste, co můžete lidem kolem předat. Jakou hodnotu jim přinášíte Vy sama. Podnikání je o tom, že jste pro něj zapálená, milujete ho a jde to na Vás vidět. Děláte ho s láskou, baví Vás a máte ke svému oboru podnikání hlavně vztah. To je totiž to pravé kouzlo úspěchu. Ale často se právě na toto malé kouzlo zapomíná.
 • Velkou chybou je, že maminky  začnou podnikat v něčem, k čemu vůbec vztah nemají. Začnou podnikat v něčem, co s nimi vůbec nerezonuje. Jdou často do podnikání jen proto, aby vydělaly peníze. Ano součástí podnikání je výdělek, to je pochopitelné, ale neměly by to být jen ty finance, proč podnikáte. Bohužel se ve své praxi hodně setkávám s tím, že hodně maminek začne právě jen pro ty peníze. A pokud možno, aby je vydělaly hned. Nemají trpělivost, vytrvalost. Snaží se přeskočit důležité kroky v začátku podnikání. Nechtějí se zdokonalovat, učit se novým věcem, příjmat rady od zkušenějších podnikatelů. Neumí se vypořádat se strachem a s kritikou okolí a hlavně chtějí výsledky okamžitě.
 • Nepřemýšlely nad zásadními otázkami správného podnikání. Neudělaly si plán a nezpracovaly si koncept svého podnikání. Nezkusily si, zda jim bude vůbec podnikání fungovat, zda je bude bavit. Přeskočily tzv. zjišťovací a zkušební fázi svého podnikání. Mnohdy rozjely podnikání v oboru, který vůbec neznaly, neměly s ním vůbec žádné zkušenosti. Zainvestovaly nemalé peníze a dodnes splácí dluhy. Je potřeba si také uvědomit, že dobře nezorganizované podnikání se stává často příčinou rozpadu rodiny, kdy právě takto nezdařilé podnikání vede často k rozpadu vztahu a následně k rozvodu.
 • Nespěchejte! Není k tomu důvod. Postupujte raději pomalu krok za krokem, plňte naplánované činnosti jednu po druhé. Je fakt jedno jestli se Vám to povede za rok, dva, tři nebo pět let. Daleko důležitější je, aby to Vaše tempo rezonovalo s Vámi. S Vašimi potřebami a potřebami dětí a rodiny. Každá aktivita, čin, které pro své podnikání uděláte, Vás posune vpřed a pokud vydržíte výsledky se dostaví.

Řešení, jak správně začít na mateřské dovolené podnikat

 

 • Stačí si udělat dobrý plán a promyslet ho. Najít odvahu a využít právě mateřskou dovolenou k tomu, abyste si vyzkoušela podnikání „nanečisto“. Zjistila, co Vás baví, jaké máte přednosti a talenty, které by se daly proměnit ve Váš obor podnikání.  Abyste zjistila, jestli by Vás podnikání bavilo, uživilo a zda byste ho dokázala skloubit s rodinou i s dětmi. Zkrátka využít mateřskou dovolenou jako zjišťovací a zkušební fázi Vašeho podnikání.

 

 • Po roce až dvou si udělat objektivní výstup, zda je podnikání pro Vás či nikoliv. Zda ho začít provozovat na hlavní pracovní poměr, nebo zůstane pouze Vašim koníčkem, který bude přinášet pěkný příjem navíc do Vašeho rodinného rozpočtu. Není důvod nic uspěchat a není důvod se bát. I kdyby zůstalo jen koníčkem, který Vám přináší peníze navíc do rodinného rozpočtu je to skvělé.

 

 • Velmi důležité je ovšem nejít do podnikání po hlavě a riskovat, že zainventujete velké peníze a po čase zjistíte, že Vás podnikání neuživí, nebo Vás vlastně ani nebaví. Všechno je jen potřeba dobře promyslet, udělat si plán jednotlivých kroků.  A tyto krůčky jeden po druhém postupně plnit. Pokud dodržíte správné zásady při rozjezdu podnikání a máte poloviční úspěch zaručen.

 

Otázky, které je potřeba dobře promyslet před začátkem podnikání:

 

 • Jak začít na mateřské bezpečně podnikat?
 • Jak správně vybrat obor svého podnikání?
 • Jaké jsou vhodné příležitosti pro podnikání na mateřské, a které naopak nejsou vhodné?
 • Jak si zpracovat krok po kroku svůj koncept podnikání?
 • Jak si prosadit svůj podnikatelský plán u rodiny?
 • Jak si naplánovat čas na podnikání, na rodinu i volný čas?
 • Jak si naplánovat finance, investici do podnikání i výdělky?
 • Jak překonat obavy a strach z rozhodnutí začít podnikat?
 • Jak začít na mateřské dovolené podnikat tzv. „nanečisto“ ve zkušební a zjišťovací fázi?
 • Jak se rozhodnout, zda mít  podnikání na vedlejší příjem nebo hlavní poměr?
 • Jaké věci jsou potřeba při začátku podnikání vyřídit – jak založit živnostenský list?
 • Jak krok po kroku začít, abyste na něco nezapomněly při rozjezdu podnikání a nenadělaly zbytečné chyby?

 

Řešením  těchto otázek se více zabývám v ebooku  Jak najít odvahu a začít podnikat na mateřské dovolené. Díky tomu ebooku naleznete odpovědi na výše uvedené otázky a získáte praktický návod, jak bezpěčně rozjet Vaše podnikání na mateřské dovolené tak, aby neohrozilo Váš rodinný rozpočet. Naučí Vás skloubit efektivně Váš podnikatelský život s tím rodinným tak, abyste byly spokojené Vy samy, děti i partner.

Není se čeho bát, když budete vědět jak na to a nebudete na to samy.  Podle mého názoru je mateřská dovolená nejlepší doba postavit se na vlastní nohy a pokusit se nastartovat své vlastní podnikání.  Najděte odvahu, milé maminky, a splňte si své podnikatelské sny.

 

Rozloučím se s Vámi krásným citátem:

„Odvaha neznamená nemít strach – ale schopnost nenechat se strachem ochromit.“
– Paulo Coelho-
PS: Pokud se Vám tento článek líbí, tak prosím o sdílení. Děkuji
 
Jana Vojtášková
Jsem podnikatelkou srdcem i duší :-) Díky svým podnikatelským zkušenostem pomáhám maminkám na mateřské dovolené se v čemkoliv realizovat, tak aby je pracovní, maminkovský i partneský život naplňoval a byl v rovnováze.
Příběh jak se z ustrašené maminky na mateřské dovolené může stát maminka podnikatelka si přečtěte >>ZDE<<

Stáhněte si zdarma ebook PROČ SE REALIZOVAT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ a začněte realizovat své sny :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.