JAK SE MAJÍ MAMINKY NA MATEŘKÉ DOVOLENÉ V ČESKÉ REPUBLICE A JAKÉ PODMÍNKY MAJÍ V JINÝCH ZEMÍCH?

maminky na mateřské dovolené

Jak se mají maminky na mateřské dovolené v České republice? Mají opravdu tak špatné podmínky, co se týče délky a výše mateřské a rodičovského příspěvku? Nechci zde rozhodně psát o tom, že jsou u nás podmínky luxusní, ale vzhledem k tomu, že často slyším právě od maminek kolem sebe, jak je  rodičovský příspěvek cituji: „směšný“, vedlo mě to k myšlence se podívat na to, jaké mají podmínky maminky na mateřské v jiných zemích.

Zajímalo mě tedy, jak se mají rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené jinde

  • Zda mají také nárok na placenou mateřskou dovolenou
  • Jak dlouhou dobu můžou strávit maminky s dětmi na mateřské dovolené
  • Jestli mají vůbec rodičovskou dovolenou a jak dlouhou
  • Kolik financí jim stát, případně zaměstnavatel přispívá

 

dsc_5593 

Výsledek mě samotnou překvapil. Posuďte samy.

 

USA

Mateřská dovolená

Tak například v USA pojem mateřská vůbec neexistuje! Matky by nám ji mohly závidět. Budoucí maminky pracují až do porodu. Když se dítě narodí, mají maminky pouze 6 týdnů volno.

Mateřská dovolená – plat od zaměstnavatele

Pokud jsou pojištěné, mají po dobu 6 týdnů nárok na 100% výši svého platu. Pokud pojištěné nejsou, nedostanou nic. Po 6 týdnech se musí vrátit do práce. Výjimečně může zaměstnavatel povolit mamince zůstat 12 týdnů doma, ale pozor! Těchto 12 týdnů je neplacených!

Pokud by se maminka rozhodla zůstat s dítětem doma i po těchto 12 týdnech, musí opustit zaměstnání.

Děti, proto téměř po narození dávají do jesliček. Pokud jsou z lépe situované rodiny a mohou si to dovolit, najdou si chůvu. Proto je v Americe velmi oblíbené a rozšířené baby hlídání. Maminky se často vrací do práce i dříve než za 12 týdnů, protože zkrátka  příjem jednoho z rodičů jim zkrátka nestačí. Představa, že odložím tří měsíční miminko do jeslí, je pro mě jako mámu děsivá.

Peněžité dávky

Žádné další peněžité dávky neexistují.

Rodičovská dovolená

neexistuje

BELGIE

Mateřská dovolená 

Před porodem může maminka nastoupit na mateřskou dovolenou 7 týdnů před porodem. Pokud čeká dvojčata a více, tak 9 týdnů před porodem. Povinný je pouze týden před porodem, ostatní týdny jsou nepovinné. Pokud maminka pracuje až do posledního týdne, tak může zbylé týdny, které nevyužila před porodem uplatnit po povinné 8 týdenní mateřské dovolené.

Mateřská dovolená – plat od zaměstnavatele

Žádné vyplácení platu od zaměstnavatele nebo dorovnání do výše platu neexistuje.

Peněžité dávky

Mateřský příspěvek po dobu mateřské dovolené 8 týdnů vypadá takto:

  • ve výši 82% platu je pouze prvních 30 dní mateřské dovolené
  • 60% – 75% z platu od 31. dne do konce mateřské dovolené.

Rodičovská dovolená

3 měsíce – neplacená

DÁNSKO

Mateřská dovolená

Dohromady mateřská a rodičovská dovolená trvá po 52 týdnů.  Mateřská dovolená začíná čtyři týdny před porodem a končí 14 týdnů po porodu. Matky jsou povinny zůstat s dítětem doma alespoň dva týdny po porodu.

Na mateřskou dovolenou navazuje dovolená rodičovská, která trvá 32 týdnů. Po dobu rodičovské i mateřské dovolené je dovoleno pracovat na poloviční úvazek.  Zajímavostí je, že svých 30 týdnů z mateřské dovolené si může máma vybrat kdykoliv do 9 let věku dítěte.

Plat od zaměstnavatele

Zaměstnavatel poskytuje po dobu mateřské a rodičovské dovolené matce částečný či plný plat. Zda se bude jednat o poloviční či plný plat, je upřesněno v zaměstnanecké smlouvě.

Peněžité dávky

Příspěvek od státu po dobu mateřské dovolené (32 týdnů),  je 50% platu

Rodičovská dovolená

32 týdnů

NĚMECKO

Mateřská dovolená

Na mateřskou dovolenou se nastupuje 6 týdnů před porodem. Samotná mateřská trvá pouze 8 týdnů po porodu. (12 týdnů v případě předčasného nebo mnohačetného porodu).

Mateřská dovolená – plat od zaměstnavatele

V Německu je zaměstnavatelem vyplácen příspěvek pouze ženám, které jsou pojištěné.  Existuje zde zákon o ochraně mateřství, který říká, že příplatek od zaměstnavatele se spočítá jako rozdíl mezi mateřskými dávkami z nemocenského fondu a čistým příjmem pojištěné ženy.

Peněžité dávky

Mateřské dávky od státu se vypočítají z průměrné mzdy, která je snížená o legální příspěvky. Maximální výše dávky je 15 euro na den.

Rodičovská dovolená

1 rok

RAKOUSKO

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená v Rakousku trvá 16 týdnů.

Mateřská dovolená – plat od zaměstnavatele

Žádné vyplácení mzdy zaměstnavatelem, kromě zaměstnanců, kteří vydělávávají méně než 296 euro za měsíc.

Peněžité dávky

Po dobu mateřské bere 100% platu

Rodičovská dovolená

Maximálně do 2 let dítěte. Obvykle po roce nastupuje dítě do školky.

 

SKANDINÁVSKÉ ZEMĚ

 jdou příkladem

 

V severních zemích mají systém na podporu rodin jeden z nejlepších. Ale i zde něco za něco. Občané musí platit vysoké daně a to až do výše 50% příjmu.

Maminky a tatínkové v severských zemích mohou společně sdílet placenou mateřskou dovolenou a využít ji kdykoli v prvních 8 letech života dítěte. Mateřská začíná 3 týdny před určeným datem porodu.

ŠVÉDSKO

Mateřská dovolená

Švédsko nabízí nejštědřejší mateřskou dovolenou56 týdnů.

Peněžité dávky

Maminky dostávají na účet 80 % své výplaty

Rodičovská dovolená

13 týdnů- maminky dostávají vyplacenou uzákoněnou částku.

 

NORSKO

Mateřská dovolená

Zde trvá jeden rok. Po narození dostávají čerství rodiče od vlády hodnotný balíček pro narozené dítě, který obsahuje dupačky, spací vak, outdoorové vybavení, potřeby na koupání, plenky a ložní prádlo.

Peněžité dávky

Rodiče si mohou vybrat, zda chtějí pobírat příspěvek ve výšce 100 % platu po dobu 49 týdnů nebo 80 % platu po dobu 59 týdnů

Ve školkách mají děti opravdu luxusní péči. Otázku školek mají v Norsku také zajímavě vyřešenou.

Na jednoho pracovníka školky spadají tři děti ve věku 1 až 3 roky nebo šest dětí ve věku 3 až 6 let. Běžně se tedy stává, že se o 18 dětí v jedné třídě stará až 6 vychovatelů. To je snad sen každé maminky, aby mělo ve školce takovou péči její dítě.

ŘECKO

V Řecku se musíte v průběhu dvou let předcházejících narození dítěte minimálně po dobu 200 dnů účastnit na nemocenském pojištění a musíte skutečně přerušit výdělečnou činnost. Příspěvek v mateřství se vyplácí pod podmínkou, že v průběhu 56 dnů před předpokládaným datem porodu a 63 dnů po narození dítěte nepracujete. Výše příspěvku v mateřství (po dobu těhotenství a po porodu) se rovná výši vašeho platu.

Pro vyplacení příspěvku musí mít pojištěná žena u sociálního zabezpečení nashromážděno 200 dnů pojištění v průběhu 2 let předcházejících datu, ke kterému přerušila svoji pracovní činnost. Výše tohoto příspěvku je stejná jako výše dávky v nemoci.

Mateřská dovolená

Mateřské dávky splatné pojištěné ženě 56 dní před a 56 dní po porodu

Mateřská dovolená – plat od zaměstnavatele

Žádné pokračování vyplácení platu

Peněžité dávky

Maximum 36 euro na den

Rodičovský příspěvek

Neexistuje

 

IRSKO

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená trvá 14 týdnů – minimálně čtyři týdny musí být vybrány před porodem a čtyři týdny po porodu.

Mateřská dovolená – plat od zaměstnavatele

Zaměstnavatelé nemají povinnost pokračovat ve vyplácení mzdy během mateřské.

Peněžité dávky

70 % průměrného týdenního výdělku v roce. Minimum 115 euro, maximum 219 euro na týden.

Rodičovská dovolená

neexistuje

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Mateřská dovolená

Na mateřskou dovolenou u nás nastupuje maminka mezi 6-8 týdnem před porodem. Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí od 6-8 týdne před porodem a nahrazuje v průběhu mateřské dovolené mzdu. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má maminka, za kterou zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění.

Peněžité dávky

Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje sedmdesáti procent vašeho průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok.  Pokud nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství ihned po narození dítěte, čerpáte rodičovský příspěvek.

Rodičovská dovolená

Délka je 3-4 roky. Celková částka rodičovského příspěvku je 220.000,- Kč. Vyčerpat jej musíte nejpozději do 4 let věku dítěte. Buďto tuto částku vyčerpáte za dva nebo tři či čtyři roky. Podle toho bude i výše rodičovského příspěvku. Pokud nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a maminka ihned po narození pobírá rodičovský příspěvek, nemůže si zvolit výši a délku čerpání. Prvních devět měsíců má 7600,- korun měsíčně, pak až do čtyř let věku dítěte 3800,- korun měsíčně. Podobné podmínky mají maminky na mateřské dovolené i ve Slovenské republice.

 

ZÁVĚR

Myslím maminky, že podmínky nemáme nejhorší. Je co vylepšovat, ale zase tak zle se oproti jiným zemím nemáme. Je jen a jen na nás, jak mateřskou dovolenou využijeme. Jedinou jistotou jste Vy samy. Proto využijte právě mateřskou dovolenou k tomu se postavit na vlastní nohy. Nespoléhejte se ani na stát ani zaměstnavatele nebo politiku. Ale jen a jen samy na sebe. Nemá cenu se trápit tím, co stejně nezměníme. Pokusme se změnit my samy a zjistit způsob jak najít tu svou jistotu.

Jak jsem se o to pokusila já sama, se dočtete v mém ebooku zdarma 3 zásadní důvody, proč se realizovat na mateřské dovolené, kde najdete návod jak najít to své proč začít se na mateřské dovolené v čemkoliv realizovat.

Nebo také v ebooku Jak najít odvahu a začít podnikat na mateřské dovolené, který už Vás naučí jak krok za krokem na mateřské dovolené najít odvahu a pokusit se při dětech zrealizovat Vaše podnikání.

 

 

 

Jana Vojtášková
Jsem podnikatelkou srdcem i duší :-) Díky svým podnikatelským zkušenostem pomáhám maminkám na mateřské dovolené se v čemkoliv realizovat, tak aby je pracovní, maminkovský i partneský život naplňoval a byl v rovnováze.
Příběh jak se z ustrašené maminky na mateřské dovolené může stát maminka podnikatelka si přečtěte >>ZDE<<

Stáhněte si zdarma ebook PROČ SE REALIZOVAT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ a začněte realizovat své sny :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.