10 RAD, JAK PLÁNOVAT ČAS NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

plánování času

Milé maminky, také máte občas pocit, že na mateřské dovolené nic nestíháte?

 • že jsou dny, kdy se od rána nic nedaří
 • nestihly jste to, co jste si naplánovaly
 • děti jak na potvoru zlobí celý den
 • domácnost je vzhůru nohama
 • vy nevíte co udělat dřív a kde vám hlava stojí

Do toho přijde večer partner domů z práce a zeptá se vás, co jste celý den dělala, když není večeře, všude je nepořádek, není nakoupeno a uklizeno. Večer jste unavená, vyčerpaná a uleháte do postele s dětmi a plánovaný večer s partnerem je zase v nedohlednu.

Moje mateřská dovolená

Takto vypadal zhruba můj první rok na mateřské dovolené. Připadala jsem si ne jako super máma, ale jako neschopná máma. Měla jsem pocit, že jenom kojím, uspávám, přebaluji, krmím, chodím s dětmi ven, nakupuji, vařím, žehlím, uklízím.

Tak, jak jsem před mateřskou ráda vařila, pekla, měla domácnost jak ze škatulky, ráda žehlila, tak tyto činnosti jsem na mateřské začala postupně „nenávidět“. Zdržovaly mě, nebavily mě a okrádaly o čas, který jsem mohla věnovat dětem nebo něčemu jinému. Nebavilo mě pořád dokola vymýšlet, co budu vařit, co je potřeba nakoupit, kdy budu uklízet, kdy žehlit atd.

Snažila jsem se všechny tyto činnosti dělat, když děti spaly, po obědě nebo večer. Nebyla jsem odpočatá. Začala jsem být protivnou, unavenou mámou a odráželo se to na mém zdraví (zhubla jsem z 50 na 42 kg). Poté se únava podepsala na vztahu k dětem a partnerovi.

Můj AHA moment

Jednoho dne mi jedna moudrá žena řekla, jmenovala se Věrka (dnes už jí je téměř skoro 80 let), že mateřská dovolená je sice od toho starat se o děti a domácnost, ale to neznamená, že bych se na všech věcech měla podílet jen já sama. Partner je sice v tu chvíli živitel rodiny, chodí do práce, vrací se až večer, ale to neznamená, že by se nemohl zapojit do běžných denních záležitostí. Máma má také právo mít čas na sebe, na odpočinek, na své koníčky, přátelé, na svou seberealizaci.

Naučila mě jednu zásadu. Když jdou děti po obědě spát, jdu s nimi a to vždycky! Kolikrát i teď si po obědě lehneme a odpočíváme. A to je dětem už 9 a 7 let.  Ať je neuklizeno, nevyžehleno, nenavařeno. No a co. Odpočatá máma funguje úplně jinak. Zvládá tyto činnosti daleko efektivněji. A ve vztahu k dětem, k sobě a partnerovi je více v pohodě. Ono vůbec nebude vadit, že některé činnosti přenecháte partnerům nebo někomu, kdo je zvládá lépe. Nebo je zkrátka přeplánujete na jiný den. Já jsem měla s manželem domluvu, že od příchodu z porodnice večer koupal děti on. Četl jim pohádky a uspával je. Měla jsem svých 45 minut jen pro sebe.

Uvědomila jsem si, že základem je umět plánovat čas a to i na mateřské dovolené. Ušetřila jsem si tím mnoho zbytečných starostí a stresu. A dokonce jsem časem zjistila, že na plánované činnosti jako žehlení, které za normálních okolností zrovna nemiluji, se i těším. Když jsem v diáři viděla napsané, co mě ten den čeká a kolik času mi to zabere, nějak podvědomě jsem se na to připravila.

Jak plánovat čas

Proto Vám v tomto článku, chci předat rady, jak plánovat na mateřské dovolené čas. Nenechávat ho pouze bezmyšlenkovitě plynout. Ano jsou dny, kdy se Vám prostě nic nechce, nejraději byste ani nevylezly z postele. I já to tak mám. Ale to je v pořádku. Dokonce si dnes už takový den dokážu i naplánovat a pořádně si ho užít.

Pokud se však naučíte efektivně plánovat čas už teď na mateřské dovolené, pravděpodobně to s přehledem zvládnete později. Až budete potřebovat skloubit své zaměstnání či podnikání s dětmi, rodinou a domácností.

TIPY, JAK EFEKTIVNĚ PLÁNOVAT ČAS NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

 1.  První zásada je: plánujte čas, který máte tak, aby byl využitý co nejefektivněji. Když své činnosti správně načasujete, získáte tím takové 2 až 3 hodiny času denně
 1. Statistiky ukazují, že běžný den neumíme správně plánovat. 60% aktivit je plánovaných a ze 40 % jsou aktivity neočekávané a spontánní. Snažte se dodržet minimálně pravidlo 80% plánovat, 20% nechat na neočekávané události.
 1. Samotné plánování času není náročná činnost. Daleko důležitější je, aby se plánování stalo součástí vašeho života a bylo vaší pravidelnou činností. Jen tak bude efektivní. Pořiďte si proto nikoli denní, ale týdenní diář. Budete mít  lepší přehlednost o celém týdnu.
 1. Plánujte aktivity na týden dopředu. Týdenní plán vám umožní rozdělit činnosti podle priorit na jednotlivé dny. Důležitější činnosti nenechávejte na konec týdne. Pokud je potřeba zařídit cokoli na úřadech, plánujte tyto věci na středu. Pondělí nebývá obecně oblíbeným dnem pro nikoho. Často právě úředníci bývají k vyřízení vašich požadavků ve středu vstřícnější. Ověřeno! 🙂
 1. Teprve poté, co máte rozepsaný týdenní plán, si rozplánujte jednotlivé dny v týdnu. V klidu se zamyslete, které činnosti jsou ten den nejdůležitější. Vůbec nejde o to, abyste stihly vše. Ale abyste činnostem věnovaly přesně tolik času, kolik si přejete vy samy. Potom je zvládnete bez stresu a s dobrým pocitem.
 1. Napište si úkoly, které máte ten den před sebou na papír a kolik času na tyto činnosti plánujete času. Dostanete tím úkoly ven z hlavy a nemusíte celý den na ně myslet. Zbavíte se tím stresu.
 1. Nesnažte se být dokonalou a nenakládejte si na sebe toho přespříliš. Buďte nekompromisní a držte se zásady- co může a umí udělat lépe někdo jiný, (například partner, babička, teta) a může mi s tou danou činností pomoci, požádám o pomoc. Není to ostuda.
 1. Plánujte opravdu denně. Večer si napište nebo projděte již naplánovaný diář, co vás další den čeká. Časově si činnosti rozvrhněte. Snažte se na sobě vypozorovat, kdy jste v průběhu dne nejaktivnější, kdy Vám jde práce nejlépe, a na tento čas si nechávejte nejdůležitější úkoly.
 1. Nezapomeňte do svých diářů naplánovat čas pro sebe, pro odpočinek, pro své přátele i pro svého partnera. Běžte třeba společně na večeři nebo do kina. Nebo třeba jen na procházku, ale pravidelně, protože často mateřství bývá obdobím, kdy partner jde automaticky na druhou kolej a to je často začátek sporů, neshod a často i příčina rozchodů.
 1. Pochvalte partnera zato, že Vám pomáhá. Neberte to jakou automatickou věc. Ano delegujte na něj věci, které může udělat za Vás, ale taky je potřeba darovat uznání, že si ho zato vážíte. Uvědomte si, že je kolem vás hodně žen, které jsou na všechno samy a nemají to štěstí jako vy, že jste na děti dva. Naučte se děkovat!
Jana Vojtášková
Jsem podnikatelkou srdcem i duší :-) Díky svým podnikatelským zkušenostem pomáhám maminkám na mateřské dovolené se v čemkoliv realizovat, tak aby je pracovní, maminkovský i partneský život naplňoval a byl v rovnováze.
Příběh jak se z ustrašené maminky na mateřské dovolené může stát maminka podnikatelka si přečtěte >>ZDE<<

Stáhněte si zdarma ebook PROČ SE REALIZOVAT NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ a začněte realizovat své sny :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.